Exhibits

The Arts & Culture Council (ACC) have put together an exciting and diverse schedule of exhibits. Typically, show openings occur on the first Saturday of the month, but check the schedule for exact dates.

December: Holiday Arts & Craft Show

Featuring the works of local artists and crafters.

December 7, 2021 - January 6, 2022

January: Salt of the Earth

Featuring the photography of Willy Waterton.
January 8 - January 27, 2022

 

February: Celebrating the Colour Purple

An open invitation, Salon Arts and Crafts exhibition celebrating the colour Purple.
January 29 - February 24, 2022

 

March: Title TBD

Featuring the works of the Saugeen Artists.
February 26 - March 31, 2022

 

April: Title TBD

Featuring the works of Christine Fry and Karin Modotto.
April 2 - May 5, 2022

 

May: Title TBD

Featuring the works of Tiny Arts Collective.
May 7 - June 2, 2022

 

June: Meet the Jurors

Featuring the works of the Jurors for the upcoming Juried Art Show.
June 4 - July 3, 2022

 

July: Juried Art Show - 2D/3D

July 5 - August 1, 2022

 

August: Juried Art Show - Photography

August 3 - September 1, 2022

 

September: Outdoor Adventures

Featuring the works of Gordon Walker, Mary-Jane Jones, and Robert Pointer.
September 3 - September 29, 2022

 

October: Title TBD

Featuring the works of Bill McCann and Michael Black.
October 1 - October 27, 2021

 

November: Title TBD

Featuring the works of George Rutherfurd, Margaret Schmor, and P. Annie Churchill.
October 29 - December 1, 2021

 

December: Faces and Places

Featuring the works of Judy Shield, Melissa Sherman, Natasha Lehman, and John Capon.
December 3, 2022 - January 5, 2023

2021

  • February-March: Celebrating the Colour Green An open invitation, Salon Arts and Crafts exhibition Celebrating the Colour Green. This show was BMPL's first 100% virtual exhibit.
  • April: The Imagination Studio Presents Her Young, Inspired Oil Painters Featuring local youth oil paintings from the studio. 
  • May-June: Sideroad 7B Featuring the works of Joel Loblaw, Tanya Zaryski, and Marg Quarrie.
  • July-August: Places I Know - Art About Memory Featuring the works of Shauna Earle, Carol Binns-Wood, Melanie Earle, Jennifer Hicks, Sean Keating, & Soo Joyce
  • September: A Look Around Featuring the works of Events for Life.
  • October: Natured Truth Featuring the works of the Studio XX with Janice Cummings
  • November: Three Different Perspectives Featuring the works of Diana Bick, Ted Sivell, and Kate Esplen.

2020

  • January: Waves of Inspiration Featuring the works of the Shoreline Artists.
  • February: Celebrating the Colours of Gold An Open Salon Show.
  • March: March Trio Featuring the works of Michael Black, Peggy Kimble, and Raquell Yang.
  • April: The Blue Mountains Creator Space Digital Arts Showcase Featuring the work of the Creator Space Digital Arts Lab Students. 

Due to the global pandemic, the May-August exhibits were postponed.

  • September-October: Discovering the Element of Water Featuring the work of Donna Campbell, Yükselle Hassan, Leona Kennedy, and Bev Morgan.
  • November: Collected Art from BVO Featuring original works, prints, pottery, and jewelry donated to Beaver Valley Outreach. Proceeds supported BVO.
  • December-January 2021: Celebration! 25 Artists for 25 Years In celebration of the 25th Anniversary the ACC invited 25 artists to exhibit in this special Anniversary Invitational.

2019

  • January: Contemplation Featuring the works of David Rawlings, Sue Davies, Pam McCowan, Duncan MacDonald, Sheila Bannerman, Norma Lee, and Barbara Hotson.
  • February: Celebrating the Colour Red An Open Salon Show. 
  • March: Quilts in Depth Featuring the works of Joyce Seagram.
  • April: High Arctic Light, Works from a Sojourn in the High Arctic Featuring the works of Janet Read.
  • May: Beaded Travel Tapestries Featuring the works of Beverley Smith.
  • June: The Work of our Hands Featuring the works of the Saugeen Artists Guild.
  • Summer 2019: 4th Annual Summer Invitational Featuring the works of Sharon Barfoot, Delia Eastwood, David Fisher, Steve Irvine, Carol Ann Norris, and Barb Pearn.
  • September: Retreats: Exploring the Exterior and Interior Landscape Featuring the works of Lisa Hannaford and Jim Stacey.
  • October: The Colourful Brush Featuring the works of the Marsh Street Artists.
  • November: Reflections Featuring the works of Kathi Alexander and Jane Wynne.
  • December: Wild and Wonderful A Christmas gift show with flair, from the participants of the Wildman Studio.

2018

  • January: Carless Remnants Featuring the works of Fiona Legg.
  • February: February Blues An arts and crafts exhibit.
  • March: Incidental Images Featuring the works of Nancy De Boni. 
  • April: Quilted Treasures Featuring the works of Marg Harrison.
  • May: Lyrical Landscapes Featuring the works of Roisin Cadieux.
  • June: The Masters Family Featuring the works of Deborah Masters, Ian Masters, James Masters, Jessica Masters, and Marian Masters.
  • Summer 2018: 3rd Annual Summer Invitational Featuring the works of Vince Bowen, Joan Irvine, Katharine Kennie, Jo Ann Sauks, and Kathie Wright.
  • September: BMFA: New and Emerging Artists Featuring the works of Leah Denbok, Anne Luton, Kara McIntosh, Jennifer Janson, and Karen Bowen.
  • October: Collected Art from BVO Featuring original works, prints, pottery, and jewelry donated to Beaver Valley Outreach. Proceeds supported BVO.
  • November: Artistic Impressions Featuring the works of Diane Timperley and Maureen White.
  • December: Arts & Crafts Invitational Featuring the works of Craig Sealy, Maureen Munden, Carol Hahn, Hester Koopman, Wanda Haayen, Sally Tuck, Stephen Corner, Joyce M. Carr, and Cheryl Sheridan.

2017

  • February: The Gift of Love An Open Group Show.
  • March: Hiraeth – Homecoming Featuring the photography of Keita Inoue.
  • April: Sketchbooks Featuring the works of Ann Ziegler. 
  • May: Painting and Creative Interpretations Featuring the works of Jose Etcheverry Orchard.
  • June: Painting with the Past Featuring the works of Jason Alexander, Adele Derkowski, Lisa Harpell, Jon Houghton, Gita Karklins, Norma Lee, Joanne Lomas, Teresa S. Morre, Trudy Perks, Angela Plesa, and Maureen Shaughnessy.
  • July: 2nd Annual Summer Invitational Featuring the works of Karen Cameron, Dianne Cruttenden, Umberto DeBoni, Bonnie Dorgelo, Mary Mctaggart, Derek Scott, and Ofra Svorai.
  • August: Oil & Water Featuring the works of Lise Meyers and Ona Alisauskas.
  • September: Flower Power Featuring the works of Judy Moore.
  • October: Inklings… and More! Featuring the works of Dave Nicholas, Dorothy Hiltz, and Sheila Bannerman.
  • November: Points of View Featuring the works of Mark Hope and John David Anderson.
  • December: Sacred Spaces Featuring the works of Carol Binns-Wood, Carolynn Bloomer, Reid Dennison, Melanie Earle, Julie White, Tanya Zaryski.

2016

  • January: Jaclyn Quaresma Featuring the works of Jaclyn Quaresma.
  • February: World War II Poster Art Featuring the works of Dan Field.
  • March: The Human Element Featuring the photography of Leah Denbok. 
  • April: Wood & Iron Featuring the works of Michael Pocock, Don Clark, Alexandra Glueckler, Dave Hood, and John Capon. 
  • May: Judy Shield and Friends Featuring the works of Judy Shield, Elizabeth Falvey, Cathie Gallatly, Mickey Cullen, Christa Spencer, Janice Harrison, Grace Peters, and Cheryl Ann Smith. 
  • June: Out of the Blue Featuring the works of Holger Majorahn. 
  • Summer 2016: 1st Annual Summer Invitational Featuring the works of Ann Wylie-Toal, Gwendoline Joan Fraser, Ivan Papazov-Vanche, Stephen Corner, Willi Wildman, Joan Folinsbee, Carolyn Corner, and Kate Knox. 
  • September: Up, Down and All Around Featuring the works of Peter Mather. 
  • December-January 2017: Trichromacy Featuring the works of Tanya Zaryski, Carol Hahn, and Kate Civiero.

2015

  • January: The Untamed Arctic Featuring the works of Istvan Lenvay.
  • February: Spring Forward Featuring the works of The Marsh Street Painters.
  • March: 20th Anniversary Art Show Featuring the works of past and present ACC Members. 
  • April: All Things Bright and White Featuring the works of Kathie Wright. 
  • May: Horizons and Beyond Featuring the works of Irma Kogler. 
  • Summer 2015: Angela Plesa Group Show
  • September: Three Views Featuring the works of Kathie Alexander, Jane Wynne, and Diane Timperly.
  • October: BVO Art Show Featuring original works, prints, pottery, and jewelry donated to Beaver Valley Outreach. Proceeds supported BVO.
  • November: Stepping Out Featuring the works of Jill Bates and Eunice Van Wert.
  • December: Year of the Craft Featuring the works of Becky Comber, Kate Civiero, and Heather Hughes.

2014

  • February: Love Is… Featuring the works of the BVCS Kindergarten classes
  • March: Canadian Cultural Landscapes Featuring the works of Jim Ogilvie. 
  • April: Veil Featuring the works of Shikha Sharma and Rachel Thomas. 
  • May: Around the Blue Mountains Featuring the water colour works of Frank Richter.
  • June-August: Common Ground Featuring the works of Sean Keating and Susette Godin.
  • September: Oh Canada Featuring the photography of Robert Burcher.
  • October: Beauty Featuring the works of Jim Paget.
  • November-December: Works in Wool Featuring the works of the Rug Hooking Group and Donna Ireland. 

2013

  • January: Three Views Featuring the works of Diane Timperley, Kathi Alexander, and Jane Wynne. 
  • February: Sweet Escape Featuring the works of Pamella Branch and Barbara Hicks-Lyne.
  • March: Art by Houghton Featuring the works of Job Houghton.
  • April: All Creation Sings Featuring the works of Akke Stretch, Kathie Wright, and Sheila Bannerman. 
  • May: Contraries, An Artists Life Featuring the works of Joan Folinsbee. 
  • June: Dare to Wear Featuring the works of Beverley Smith. 
  • July-August: Art from the Heart Featuring the works of Colette Dionne. 
  • September: Painting with the Past Featuring the works of Deirdre Chase, Adele Derkowski, Lisa Harpell, Jonathan Houghton, Norma Lee, Cynthia Marsh, and Angela Plesa. 
  • October: Marsh Street Painters Featuring the works of the Marsh Street Painters.
  • November: A Jack Chapman Retrospective Featuring the works of Knitting Group and the Family of Jack Chapman.
  • December: The Winter Salon, A Seasonal Gift Show Featuring the works of Willi Wildman’s Studio. 

2012 

  • February: Alice Cowan Featuring the works of Alice Cowan. 
  • March: Tree Featuring the works of Adriene Veninger.
  • April: Love in Stitches Featuring the works of Crazy Quilts by Rose Klinsky. 
  • May: Old and New Featuring the works of Marilyn Kutsukake. 
  • June: Abstract Art Exhibition, From the Quirky to the Sublime Featuring the works of Stella Cairns, Angela Plesa, and Di Collins.
  • July-August: Traces Featuring the works of Nancy De Boni.
  • September: Repurposed Art Extravaganza Featuring original works, prints, pottery, and jewelry donated to The Gallery. In conjunction with the Treasure Sale and the 6th Annual Green Fair.
  • October: Through the Looking Glass (Four Seasons) Featuring the works of Pete Mather.
  • November: Inscapes Featuring the works of Susan Armstrong and Valerie Nichol. 
  • December: Pottery Show and Sale Featuring the works of Carol Hahn and her Claymates.

2011

  • January: ChromaZones Featuring the photography of Kris Rosar. 
  • February: The Marsh Street Painters Featuring the works of the Marsh Street Painters. 
  • March: The Artist’s Dance, a Retrospective Featuring the works of Vallery Mokrytzki. 
  • April: Miami Exposure Featuring the works of Susan Meingast. 
  • May: Developing Awareness Featuring the works of Terry Best. 
  • June: nibi anishinabe kwewag – Water and the Women of the Original Peoples Featuring the works of LauraLee K Harris.
  • July-August: Canada and the Caribbean Featuring the works of Howard Pain. 
  • September: Georgian Bluffs Featuring the works of Vera Dernovsek. 
  • October: Two Sisters Featuring the works of Elke Mack and Holle Hahn. 
  • November: Vintages Featuring the works of Barb Hector and Eunice Van Wert. 
  • December-January 2012: Salon D’Hiver, A Seasonal Gift Show Featuring the works of Willi Wildman and her studio. 

2010

  • February: Children’s Masterpieces Featuring the works of the Bay School of Arts students. 
  • March: Skiers Invitational Art Show Featuring the works of GBACA. 
  • April: Dry Stone/Fields Featuring the works of Jon Oelrichs. 
  • May: People, Places, Paraphernalia Featuring the works of Joan Folinsbee. 
  • June: Visual Narratives Featuring the works of Marlene Bulas.
  • July-August: Painting for Landscape Featuring the works of Peter Beckett. 
  • September: Peasmarsh Featuring the works of Jim Paget. 
  • October: Carol and her Claymates Featuring the works of Carol Hahn and her Claymates.
  • November: Beyond the Wall Featuring the works of the Georgian Quilters. 
  • December-January 2011: A Christmas Gift Show Featuring the works of Willi Wildman and her studio. 

2009

  • January: The Georgian Bay Series Featuring the photography of J.R. Ribee.
  • February: Hot and Cool Featuring the works of Anna Maria Martin and Joan Dixon.  
  • March: It’s About Time Featuring the works of Bobbie Fogel. 
  • April: Mother and Daughter Art Show Featuring the works of Lynda Valcourt and Leslie Davis. 
  • May: New Beginnings Featuring the photography of Stacey Beesley and Anthony Ober.  
  • June: Summer Fun Art Show An Open Call Salon Show in conjunction with the 3rd Annual Parking Lot Party. 
  • July-August: Adult Contemporaries Featuring the works of Mike Billington, Maggie Cutis, and Stephen Wicks. 
  • September: Connections Fibre Artists Featuring the works of the Canadian Embroiderers' Guild Guelph. 
  • October: The Marsh Street Painters Featuring the works of the Marsh Street Painters. 
  • November: Steve Hoffmann Tribute Featuring various works created by Steve including paintings, sketches, architectural models, and photography. 

2008

  • January: The Rural Lovelies Featuring the works of Heather Murray.
  • February: Atmospheric Concentrations Featuring the works of Carole Cowper-Smith.  
  • March: Moved by Impressions Featuring the works of Valda Zobens. 
  • April: Words, Wood, and Whimsy Featuring the works of John Capon, Taylor Ledden, and Pat Gangnon. 
  • May: Spring Show Featuring the works of GBACA.  
  • June: Body and Soul Featuring the works of Valerie Knapp and Melanie Chikofsky. 
  • July-August: Videos By Sound Artists Featuring video documenting sound installations and sound art by Barry Schwartz, Tilman Kuentzel, Chris Welsby, Laura Kikauka, Gordon Monahan, Charles Fox, Ira Schneider, Werner Durand, and others. 
  • September: Within Borders Featuring the works of Joana Marcinenas. 
  • October: The Tuesday Group Featuring the works of the Marsh Street Painters. 
  • November: Good Fences Featuring the created of Jennifer Stenberg.  
  • December: Places Far and Near Featuring the works of Marlene Bulas. 

2007

  • January: Glass and Paintings Featuring the works of Tanya Zaryski.
  • February: Echos in Light Featuring the works of Ann Bayly and Skye Hohmann.  
  • March: Awakenings Featuring the works of Valerie Nichol. 
  • April: Rural Life Featuring the works of David Oates. 
  • May: Annual Spring Show Featuring the works of GBACA.  
  • June: Anatomy of Nature Featuring the works of Ofra Svorai and Carol Wood.  
  • July-August: All About People and Favourite Places Featuring the works of Beverley Reed and Arnolda Kentie.  
  • September: Diversity Featuring the works of Sherry Gabrielle, Lenore Burton, Richard Dakin, and Dennis Campbell. 
  • October: Home and Away Featuring the works of Pam Branch and Carolyn Corner. 
  • November: Blooming Lovely Featuring the works of Brian Thompson.  
  • December: Great Expectations Featuring the works of Willi Wildman. 

2006

  • January: Wooden Road Bridge of Ontario Featuring the works of David Oates.
  • February: Portraits Featuring the works of Roy Hickling, Angela Plesa, Michael Pocock, Lisa Harpell Tessman, Norma Lee, and Cynthia Marsh.  
  • March: Artists Choice Featuring the works of Georgian Bay Arts and Crafts Association. 
  • April: Spring Forward, The New Generation Featuring the works of The Farmhouse School of Painting and Drawing. 
  • May: Fabric Fantasies Featuring the works of the Georgian Quilters Guild.  
  • June: Aquatic Origins Featuring the works of Michelle McGauchie.  
  • July: Heart and Hand A celebration of creativity by the children and youth of The Blue Mountains community.  
  • August: Painting at Work Featuring the works of Joan Folinsbee.
  • September: Shapes and Structures Featuring the works of James Knowles, Stephen Burnie, David Hoffman, Miriana Bata, and Harry Cartner. 
  • October: Landscapes and More in Oils and Fabric Featuring the works Susan Armstrong and Margaret Natress. 
  • November: On Water’s Edge Featuring the photography of Andrea Hamlin.  
  • December: As We See It Featuring the works of Sheila Bannerman and Dave Nicholas. 

This Month in The Gallery: Holiday Arts & Crafts Show

December 7, 2021 - January 6, 2022

The Arts and Culture Council (ACC) for The Gallery at L.E. Shore is pleased to announce the launch of our December Holiday Arts and Crafts Show! L.E. Shore’s Gallery and Showcases are filled with artwork and crafts from local artists and artisans, a perfect stop on your holiday shopping adventures. Last minute Christmas shopper? Don't worry, we've got you covered! 

Featuring the works of local artists and crafters including Diana Bick, Richenda Ellis, Bonnie Fox, Amanda Millar, Heather Murray, Judy Scopes, Craig Sealy, Beverley Smith, Sandra Whitehead, and Tanya Zaryski...

All purchases can be taken by phone by calling 519-599-3681 ext. 5., through emailing TheGallery@TheBlueMountains.ca, and in-person at the L.E. Shore Branch.

Online Exhibit Coming Soon!